Co si vzít sebou?

Pokud jste už na nějaké dovolené byli jistě už máte nějakou představu a zkušenosti. Sám z té své vím, že čím méně tím lépe. Na Bali nemusíte tahat nic extra. Vše je zde cenově dostupné a i léky zde nakoupíte levně a budou 100% fungovat! Přeci jen jsou vyrobeny speciálně pro danou část světa. A tak v případě průjmu Vám bude náš Endiaron k ničemu. U balíčku "Standard"  Vám rádi zajistíme servis prádelny ( cca 9,- Kč/1 kg). Pokud se však rozhodnete i pro horské výlety (Batur, Agung atp) je třeba přibalit i nějaké teplákovky a pevnou obuv. Prostě jako u nás v létě, když se vydáte na hory . V případě, že si vystačíte s batohem do 7 kg máte vyhráno. Možnosti nákupu letenek si tak dost slevníte! Nezapomeňte si přibalit i boty do vody! Předejdete případným zraněním! Další důležitou věcí je mezinárodní řidičský průkaz! Ten vám vystaví na vašem magistrátě. Na Bali platí stejný typ jako pro celou Asii. Bez něj vám nikdo dopravní prostředek nepůjčí a když ano, tak Vás v případě policejní kontroly čekají velké komplikace a nemalé výdaje spojené se zabavením motorky a pokutou.


Kdy vyrazit na Bali?

Bali je tropický ostrov a má jen dvě sezóny. A to období sucha a dešťů. Dá se nevštívít celoročně a je jen na Vás jaké počasí Vám vyhovuje. Ideální na turistiku je podle mě sezóna "děšťů"- Prosinec až Březen. Teploty jsou velmi příjemné 29C-31C. Prší převážně silně v noci a pár krát během dne, což je velmi osvěžující. Může se stát, že bude klidně pršet i několik dní v kuse, to je prostě Indonesie a člověk nikdy neví, jaké bude počasí. Vše je krásně zelené a poznávání Bali stojí opravdu za to. Stačí pláštěnka a není problem vyrazit na výlet. Moře má stabilně kolem 28C-30C celoročně. Nejteplejší je místy v Lednu a Únoru kdy má běžně i kolem 30C.

Potom je zde období "léta" (sucha) od Dubna až do Října. Toto je super pro plážové povaleče. Nikde ani mráček (u nás dole na jihu), teploty kolem 26- max. 30C. Prostě hlavní sezóna. Ovšem na turistiku to moc není, je opravdu slunečno a příroda je suchá, některé vodopády téměř bez vody atp. Už druhým rokem (2018-2019) zde ovšem od období Červen-Červenec pociťujeme změny klimatu a díky monzunům z Australie je zde místy teplota i kolem 25C a polojanso. Jen se připravte na davy turistů a vyšší ceny. Nicméně se klima na naší planetě mění a tak tyto "období" už jsou spíše jako příklad. Když jsem tady byl v Únoru 2018 bylo hezčí počasí a méně oblačnosti a dešťů než teď v Srpnu (2018).


Jak je to s očkváním?

Pokud se hodláte zdržet na Bali maximálně měsíc jako typický turista, očkování bych asi všechno neřešil, spíš bych doporučil očkování proti žloutence typu A a břišní tyfus. Základní věc je pít balenou vodu, často a dobře si mýt ruce či používat sanitační gel. Pokud jste dobrodruh co vymetete každou vesnici a džungli určitě popřemýšlejte alespoň i nad očkováním proti vzteklině.  Pokud jste ten typ co vyhledá i dámskou společnost a zábavu určitě bych doporučil mít očkování proti žloutence typu B ( mladší ročníky už ho mají od mala). Když se vyhnete pití nepřevařené vody z kohoutku, pramenů a nebudete jíst vše co uvidíte večer na ulici je pro Vás očkování proti břišnímu tyfu i zbytečné. Z vlastní zkušenosti vím, že když dorazíte do očkovacího centra pan doktor vytáhne knížečku a začne Vám vykládat o malárii a horečkách Dengue a já nevím o čem ještě a bude se Vám snažit prodat co nejvíce "chemie". Samozřejmě je jen na Vás co si vyberete a na co se necháte přemluvit. Bali není žádná divočina a přežijete ho úplně v klidu i bez kvanta injekcí a tabletek.


Potřebuji víza? 

Po příletu máte 2 možnosti:

- Setrvat jako turista 30 dní zdarma, vízum vám vydá celník při kontole pasu na počkání, nejdou prodloužit.

- Jít si po příletu pro tzv. "Visa on arrival" a to v případě, že máte v plánu zůstat dalších 30 dní. Za něj zaplatíte 35 USD na 30 dní a za dalších cca 1.200 Kč Vám ho agenti na Bali prodlouží o dalších 30 dní.

Pokud plánujete zůstat celý rok nebo déle než 2 měsíce, musíte si vyřídit tzv. social vízum. To si můžete vyřídít u nás v ČR na Indo ambasádě v Práglu. Ale musíte tam 3 krát. Jde vyřídit i vízum na 60 dní s prodlužením na 180 dní. Za cca 50 USD + 1.200,- Kč prodlužení na Bali. Také na Indo ambasádě v Praze.

Další možnost prodlužování je vycestovaní ze země, ideálně do Kuala Lumpur s Air Asia. Letenky pořídíte kolem +-2.000 Kč a můžete si tak obnovovat turistické vízum do nekonečna. Ale je to ztráta času létáním.


Jak na letenky?

Kdo z Vás již někam cestoval sólo, je už trochu v obraze o co jde. Pro ty co neví mám zde krátký návod jak na to. Dnes díky internetu máte neomezené možnosti a to i zakupení všech letenek on-line s platbou kartou. Vše vyřídíte do 10 minut, dokumenty Vám přijdou na e-mail a na Vás už je jen se dostavit na letiště v čas. Letistě na Bali je označováno zktatkou "DPS" - Denpasar. Nebojte, není daleko od nás v Denpasaru, ale u pláže v Kuta. Od nás necelých 14km. Nezapomeňte si před odletem zkontrolovat Váš pas! Musí mít platnost nejméně 6 měsícu při vstupu do Indonésie a mít alespoň 6 volných stránek. Snažte se prosím vybírat letenky, které nemají přílety na Bali ve večečních hodinách. Místní letiště je v této době přecpané přílety z Číny a může se stát, že v něm strávíte i 3 hodiny čekáním na razítko a kufry!

Jak na to? V ČR je plno internetových portálů, kde si můžete zakoupit letenky, například tyto:

www.pelikan.cz
www.kiwi.com
www.letuska.cz
www.skyscanner.cz
www.momondo.cz/
www.studentagency.cz
www.google.cz---- zadat slovo "letenky"

...a mnoho dalšího jako pelipecky.cz nebo honzovyletenky , gotogate atp ...stačí použít google.

Jaké lety zvolit? To zaléží na Vás a Vaší penežence a time managmentu. Pokud mate rádi komfort a sáhnete hlouběji do kapsy, za 16-20tis Kč pořídíte lety s Emirates,Qatar,EVA z Prahy nebo Vídně pouze s 1. přestupem v Dubaji, Doha či Bangkoku a na Bali budete +- do 17ti hodin. To samé nabízí i Thai Airlines z Vídně, občas jsou v akci i letenky kolem 10-16tis Kč, můžete klidně využít i služeb China Eastern Airlines, KLM.

Pokud patříte mezi šetřílky s hromadou času a chcete poznat i město v mezipřistání. Můžete využit vyhledávače a nechat si zobrazi několik možností. Počítejte však s cestou 24H+ a minimálně 2 přestupy. Levné lety také nabízí www.flyscoot.com, nicméně za cenu kolem 10-12tis nemůžete očekávat luxus a tak se budete muset vypravit jen s úříručním zavazadlem do 7kg, na palubu si vzít své jídlo a filmy do telefonu či tabletu.

Dávejte si také pozor na lety přes Ćínu. Některé lety s více stopy požadují na některých letištích tranzitní vízum za 2.700,- Kč, Které si musíte vyřídit v Praze. (například letiště Urumči a jiné)

Děti do 2 let mívají letenky většinou zdarma, mladiství do 12ti let cca o +- 2.000 levnější. Ale to se liší od každé dané společnosti.

Váš pas musím mít platnost alespoň 6 měsíců a mít alespoň 6 volných stránek pro razítka a víza.

Nekupujte letenky k nám v případě, že od nás nemáte potvrzení o dokončení rezervace ( schvalený formulář a platba na účtu) ! ! !

Jaké si sebou vzít bankovky či karty?

Tyhle dotazy nám chodí neustále a tak tady pro Vás máme pár informací a rad. Takže teď ty základní informace:
-V Indonésii se jak jistě víte platí Indonéskou Rupií (IDR). Někteří naší hosté ji začali vtipně nazývat "Penízky ze hry Dostihy a Sázky". Nejen kvůli vzhledu, ale hlavně tisícovým hodnotám, které se vám ze začátku budou plést a přepočet nebude jednoduchý, o tom však až níže. Nominální hodnoty od tisíce až po stotisícovou bankovku? Tady žádný problém :D . V Indonesii nezaplatíte ani nesměníte Českou korunou!


Jaké valuty si vzít sebou tak aby se to vyplatilo?
- Ideálně cestovatelskou klasiku. Tzn. Euro nebo Dolar. Hodnota co se týče směny z české koruny a pak následné výměny zde v Indonesii je +- totožná (Kalkulace níže.). Za nás spíše Euro. Avšak pozor! Vezměte si sebou z čech bankovy o maximální nominální hodnotě 50Eur či 100Eur. Občas se nám stalo, že sněmárna nechtěla akceptovat 200Eur a 500Eur bankovky! Další výhodou oproti Dolaru je to, že pokud se s Dolarem vydáte do směnárny, tak čím nižší jejich hodnota bude (20,10,5), tím bude nižší kurz! Ne drasticky nižší, ale při směně 100USD a více už to nějakou tu korunu udělá. Podle dnešního kurzu ČNB jsem provedl kalkulaci z naší české tisícovky, za níž dostanete:

- 43,66 USD což se zde rovná 611.502 IDR
- 39,16 EUR což se zde rovná 610,504 IDR
Takže rozdíl pří výměně 1.000 Kč je pouhá 1,6Kč :)

Dávejte si však velký pozor na volbu směnárny! Volte jen ty velké "Authorized Money Changer", které vám vydají doklad a peníze přepočítají na počítačce bankovek! Klidně si to pak ještě jednou před obsluhou přepočítejte ručně! Malé směnárny se "super" kurzem nebo pouliční "veksláci" Vás vždy zaručeně oškubou!

Jak provádět platby?J
- To záleží jen na Vás a na dané situaci. Vetšina obchodníků a restaurací akceptují také platební karty, ne jen hotovost. Avšak je třeba si dát pozor na jejich oblíbenou taktiku "3%" . Velice rádi si na kreditní platby účtují poplatek, proto se vždy raději u obchodníka ujistěte, že je platba bez poplatku. V restauraci to s účtem na 200Kč asi rešit nemusíte, avšak při velkém nákupu v Outlet Shopu za X tisíc už to není zanedbatelná částka. Občas se vám může stát, že obchodníci nepřijmou Vaši kartu označenou "Debit" apod., toto slovo je přo ně nějaký strašák a občas mi tuto kartu odmítli.

Vyplatí se vybírat z bankomatu?
- To je opět otázka závislá na Vašem bankovním účtu. Většina bank výběř přepočítá v závislosti ke kurzu Dolaru plus si zaučtují popaltek ve výši 80-100Kč za jeden výběr o maximální hodnotě 3.000.000 IDR. Většina bankomatů vám však vydá maximálne 2.500.000 IDR a některé maximálně jen 3x v jednom dni. Kolik tedy dostanete rupí za naši tisícovku když si ji vyberete v bankomatu? Komplet s odečteným popaltkem 100Kč za ní dostanete cca 598.800 IDR. Oproti Vámi vyměněné tisícovce ve formě Eura ve směnárně tak přijdete o cca 12.000 IDR což se rovná zhruba dvacetikoruně.
Dávejte si však velký pozor na výběr bankomatů a volte jen ty, které jsou umístěny přímo v bance a pod kamerovým systémem! Řada bankomatů na ulichích jsou bohužel opatřeny falešnou čtečkou atp a vy tak přijdete o nemalé peníze!

Jak si rychle a snadno přepočítat místní měnu na koruny?
- Bude to chtít trochu času a počítání nebo je ideální si na to stáhnout nějakou apliakci do vašeho chytrého telefonu. Stačí zadat v Google Play "převodník měn" atp a najdete jich mraky :) . Pokud se však chcete řídit jen svým matematickým géniem a neřešit korunu sem nebo korunu tam, je ideální přepočet : cena x 1,5 - nuly :D . tzn. 20.000 IDR x 1,5 = 30.000 - .000 což máte 30,- Kč, Přesný akruální kurz je však kolem x1,60-1,67. Prostě pokud držíte v ruce nejcenější bankovku v hodnotě 100.000 IDR máte to cca 160 Kč :)


Na co se v okolí můžete těšit?

Nedaleko našeho ubytování naleznete sposuty atrakcí a zábavy. Motokárovou dráhu, lanové centrum, aquapark, multikina, nákupní galerie, paint Ball, paragliding, vyhlídkové lety vrtulníky, golfové hřiště, tetovací studia, posilovny, jógu, bojové sporty atd atd atd. Samozřejmě také pláže a kulturní památky.

Pláže

Zde máte přesnou kalkulaci tras na okolní pláže včetně časů a délky. Nemusíte se bát, na skútru jste tam za chvíli.

Bali je surfařským rájem, který navštíví ročně přes 4.000.000 turistů, především surfařů. Naleznete zde školy Surfingu na každém rohu a pozadu nejsou ani prodejny se Surf vybavením.

Již toto napovídá, že Bali a jeho moře bude více oblíbené pro sport než relax na pláži a v moři. Opak je však pravdou a i na Bali se dá najít mnoho krásných pláží ke koupání. Zejména pak po poledni při odlivu, kdy už vlny nejou tak velké.

Na jihu vládné Indický oceán a jde to znát. Vlny jsou místy obrovské stejně tak i proudy. Pláže jsou však písčité v rozmanitých barvách. Naleznete zde bílý či žlutý písek, ale i černý. Na většině plážích můžete využít i placená lehátka se slunečníkem, za které zaplatíte kolem 50 Kč na den po ukrutném smluvání z ceny 75,- Kč. Některé pláže jsou za poplatek, celodenní vstup se pohybuje v rozmezí 5-30kč. Je v něm započítáno i parkování u pláže.

Na známých plážích naleznete i občerstvení formou malých vývařoven a prodejců pití všeho druhu. Jen je třeba počítat s vyšší cenou oproti ulici. Zatímco čerstvý kokos pořídíte na ulici kolem 12.000 rupií (20,- Kč) na pláži Vás čeká cena i kolem 30.000 rupií. (45,- Kč). My to vždy řešili svačinou a vodou do batohu a bylo.

A jak je to vlastně s dostupností pláží z našeho ubytovaní? Nejblížsí pláž Tegal Wangi je vzdálená pouze 3km a dojedete na ní za cca 9min na skůtru. Nachází se zde nádherný utes na západy slunce, ale na pláž musíte dolu po trošku náročnějším terénu. Za odměnu na Vás čeká krásná divoká pláž bez lidí.
Mezi mé "favoritky" ale patřily pláže Melasti a DreamLand na jihu Bali. na skútru cca do 15-20minut a jedná se opravdu o moc hezké bílé pláže. K zahození není ani část Nusa Dua, kde naleznete mnoho krásných pláží. Dotupnost na motorce je cca do 25min jízdy. O famous plážích v Kutě, Canggu či Semyniaku zde psát nebudu. Opravdu nestojí za návštěvu. Jsou přelidněné a nehezké.

Pokud by jste to chtěli pojmout jako celodenní výlet, určitě stojí za návštěvu město Padangbai, kde se nachází i přístav. Zde se vykoupete na luxusní White sand beach nebo Blue Lagoon Beach. Za návštěvu stojí i návštěva černých pláží v této lokalitě. Jen je třeba počítat s cca hodinkou a půl jízdy na skůtru.

Pokud patříte mezi romantické duše, určitě si zamilujete pláž Kedonganan v Jimbaranu. Máte ji zhruba 15min jízdy, po odlivu je jako zrcadlo a mělká a vhodná pro děti. Můžete zde sledovat západ slunce z místích restaurací a večer si vychutnat večeři při svíčkách hned u moře. Hraje zde živá hudba a atmosféra je úžasná. Večere se pohybují kolem 50 ,- Kč na osobu (rýže,nudle, kuře na grilu s rýží atp). Přes den je v této lokalitě trh s mořskými plody.

Nemocnice

V případě jakýchkoliv problému jsou zdravotnická zařízení do 10 minut jízdy. Zdravotnictví na Bali je zhruba na naši úrovni díky zahraničním klinikám. Je třeba však počítat s drahým ošetřením i hospitalizací. Doporučuji sjednat si vyšší cestovní pojištění. V případě přivolání pomoci volejte vždy 118 nebo 119! Dojezdové časy ambulance jsou však dlouhé kvůli husté dopravě.

Restaurace a street Food

Toto je mapa pouze Indonéských restaurací, bez street food a dalších kuchyní , které naleznete doslova na každém rohu. Naše ubytování je zaznačeno červeným křížkem. Nebojte, hlady neumřete.

V balijské kuchyni se mísí vliv muslimské a hinduistické kultury. Základem všech pokrmů je rýže, zelenina, vejce, tofu a hojně využívané různé druhy koření a pálivé přísady. Maso je zde kuřecí, skopové, hověží a na vepřové zde narazíte z řídka, vzhledem k muslimské tradici. Oblíbené jsou mořské plody všeho druhu a typů, které jsou vždy zaručeně čerstvé a luxusně připravené.

Národní specialita je Nasi Goreng – smažená rýže, připravovaná na mnoho způsobů. S masem, mořskými plody, zeleninou, případně vejcem. Oblíbenou přílohou k rýži je Curries (maso nebo zelenina) v pikantní aromatické omáčce. Další typické jídlo je Nasi Campur, což je vařená rýže opět připravovaná v různých kombinacích (nejčastěji se zeleninou, kousky masa, ryby a vejcem). Máte-li rádi nudle, pak si dejte Mie Goreng (čti „mi goreng“), což jsou smažené nudle opět v různých kombinacích. Tyto speciality zde pořídíte do 30 Kč.

Vyhlášené jsou i sladké pochoutky, flambovaný banán, pudink z černé nebo bílé rýže s kokosovým mlékem a palačinky jemně sypané cukrem a mnoho dalšího.

Pro bezlepkáře doporučuji přečíst tento článek:

https://histaminovakasulka.com/…/bezlepkove-na-bali-cast-1…/

Extra kapitolou jsou nápoje. Typické jsou ovocné koktejly a džusy (není nic lepšího než vynikající čerstvý 100% džus z banánu, manga, ananasu, dračího ovoce, melounu či jakéhokoli dalšího ovoce, které je zrovna k dispozici, navíc za nějakých 20 Kč. Pivo v 620 ml lahvích (doporučuji zejména Bintang, který je srovnatelný s evropskými pilsner pivy a je chutný. Bali Hai je víc vodový a zdaleka ne tak dobrý), jsou zde k mání i Heineken či Guess. Za velké pivo zde zaplatíte cca od 54,- Kč v obchodě. Čaj v lahvích (ale zkuste si dát ice tea na X zpúsobů v restauraci uvařený z opravdového místního čaje s ledem – mňamka!), ale i Coca Cola, Fanta a další globální nápoje se zda dají sehnat za 10 Kč v restaruaci nebo je pořídíte i v 2l balení v obchodě kolem 20-30 Kč.

Vodu je vhodné pít pouze balenou, což opravdu doporučuji dělat, chcete-li se vyhnout střevním potížím. Cena 1.5l minerální vody se zde v supermarketu pohybuje okolu 5,- Kč za láhev.

V okoli našeho ubytování naleztete obchůdků a marketů plno stejě tak i restaruací. Hlady tedy neumřete.

Nejluxusnější záležitost na Bali jsou čerstvě utržené mladé kokosy. Na prodejce narazíte na každém rohu a stojí to opravdu za to. Někdy jsem až nevěřícně kroutil hlavou jak jsou ti mladí kluci schopni kokos behěm pár vteřin osekat mačetou a neuseknout si při tom prsty. Cena 1 ks se pohybuje kolem 20 Kč (1USD).

Co se denního rozpočtu týče. Je třeba počítat s cca 250,- Kč na den na osobu na jídlo a pití. Pokud nejste velký jedlík a nepijete pivo, vlezete se i do 150,- Kč na den. (Můj případ).

Veškeré informace o nás a o Bali naleznete také zde:


Facebook jedeme na bali

0
 .